10 Yorum

Ubuntu12.10 Live CD

Live CD'ler de ölür!

Ubuntu 12.10
Ubuntu 12.10
Ubuntu'dan mail listelerine gelen haber ile öğrenmiş bulunuyoruz ki artık Ubuntu 12.10 ile birlikte Ubuntu için Live Cd diye bir şey
olmayacak.

Çünkü  en yeni Ubuntu sürümü olacak olan Ubuntu 12.10 için "disk image" kapasitesi standart bir CD'nin kapasitesini(700Mb'ı) aşan 800Mb'ta yükseltilmiş.

18 Ekim 2012'de yayınlanacak olan Ubuntu 12.10 için mail listelerine gelen mesaj ise şöyle:


"Geleneksel Cd boyutunda image artık yok, DVD veya alternatifi de. Bunlardan ziyade Ubuntu'nun 800Mb boyutundaki image'i artık USB ve DVD'den kullanılabilecek."
Ubuntu Live CD artık yok
Ubuntu Live CD

Artışın nedeni?

Bu 100Mb'lık ekstra alan, geliştiricilere CD'de yapmak istediklerini daha rahat yapmalarına imkan sağlayacak. Uygulamalar, paketler ve onların bağımlılıklarını geliştiricilerin daha rahat yapmak istediklerine örnek verebiliriz.
10 Yorum:

 1. Olmadı ki şimdi bu!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Neden olmadı? Daha doğrusu ne oldu?

   Sil
  2. Çünkü DVD'ye mahkum olduk demektir bu. Bakalım silinebilir DVD'ler ile durumu telefi ederiz artık

   Sil
 2. Usb flash bellekler bu kadar yaygınlaşmışken çok da sorun olmayacaktır. Böylelikle geliştiriciler buldukları hataları veya yaptıkları onarmaları 700 Mb'ın içine sığdırmak zorunda kalmayacaklardır bu da kullanıcıya daha az problem çıkacaktır demek olur.

  YanıtlaSil
 3. Aynı fikirdeyim. Yararlı olur

  YanıtlaSil
 4. Ubuntu 12.10 Beta 1 epey değişiklik içeriyor ubuntu 12.04'e göre ancak şu aralar elementary os luna deniyorum. Ubuntucu olarak tavsiye ederim yani. İnşallah eOS çok iyi gelişir ve büyür çünkü sağlam bir vizyonu var bunu daha ilk Live Cd ekranı açılınca fark ediyorsunuz. Neyse adımla çeliştiğim gibi konu başlığıyla da çelişmiş oldum kusura bakmayın :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle ElementaryOs Luna bir harika. Ubuntu stabil değil onca geliştiriciye rağmen bu böyle gerçi eOS da Ubuntu üzerine forklu ama olsun eOS'un kahrı çekilir Ubuntu'nun çekilmez :)

   Sil
 5. Linux dağıtımları hakkındaki bu farkındalılık sevindirici. Blogunuzda haber olmuş olması ise ayrıca keyif verici.

  Herhangi bir dağtımı kullanıyor musunuz? Evet ise hangisi?

  YanıtlaSil
 6. mint xfce bence

  YanıtlaSil

 
Aç-Kapat