0 Yorum

Azerbaycan Depremi Önceden Bilecek Teknoloji Geliştirdi

Dünyanın kendi döngüsünü sürdürebilmek için yer kabuğunda oluşturduğu hareketlere yani depremlere kabus gözüyle bakan biz insanoğlunun çok büyük depremlerle ve de doğanın gücüyle şu an ki bilgi birikimi ve imkanlarıyla baş edebilmesi pek mümkün değil.

van depremi


Yüksek teknolojinin kullanıldığı Japon kentlerinde bile yakın tarihte deprem ve depreme bağlı gerçekleşen tusunamilerde yüzlerce insanın hayatını kaybettiğine üzülerek şahit olduk. Ülkemizde İstanbul ve aktif fay hatlarının bulunduğu ülkelerde -örneğin ABD-Los Angeles'ta- büyük bir depremin gerçekleşeceği çeşitli araştırmaların neticesinde artık su götürmez bir gerçek.

japonya tsunami

Doğaya karşı hala çok güçsüz olan insanoğlunun en çok zarar gördüğü afetlerden birisi olan depremlere dair üniversiteler ve enstitüler uzun yıllardır çalışmalar yürütüyorlar. Azerbaycan'dan gelen bir haber ise oldukça iddialı ve dikkat çekici.

Azerbaycan Milli Elmler Akademiyası (AMEA)'nın Türkmenistan ile yaptığı ortak çalışmanın neticesinde depremlerin artık saatler öncesinden tahmin edilip bilinebileceği duyuruldu. Bu iki ülkenin kurduğu istasyonların verilerini değerlendirecek Sibernetik Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Telman Aliyev'e göre artık depremler 24 saat önceden bilinebilecek.

sismograf

Robust Noise adı verilen yöntem ile çalışan erken uyarı sisteminde, yer kabuğunun derin katmalarında depreme bağlı sismik dalgaların sesleri analiz edilebiliyor. Normal şartlarda yer yüzüne ulaşamayan sismik dalgaların sesleri bu yöntem sayesinde yer katmanının derinliklerine indirilen cihazlar aracılığıyla analiz edilebiliyor.

Bu sistem kullanıldığında 500 kilometrekarelik bir alanda gerçekleşen derin tektonik hareketler belirlenebiliyor. Yeni yöntemin önündeki tek engel gerçekleşmesi muhtemel bir depremi önceden haber verip veremeyeceği. Teknolojinin hızla ilerlemesi sayesinde yakın gelecekte depremlerin hava olaylarından çok daha net olarak tahmin edilebileceği de öngörülüyor. Ümit ederiz ki sistem başarılı bir şekilde çalışır ve depremlere bağlı ölümler olmaz.

deprem çantası

0 Yorum:

Yorum Gönder

 
Aç-Kapat