2 Yorum

Şaşırtıcı Robot Köpek BigDog


Çağımızın getirdikleri

İçinde bulunduğumuz çağın literatürde henüz bir adı yok. Çeşitli önermeler ise mecvut misal:
Modern Çağ( hep güncellenir; her çağ kendince moderndir), Uzay Çağı, Silikon Çağı, İnternet Çağı...

Uzuyor da gidiyor. Sanırım çağları o çağda yaşayanlardan çok, sonra gelen nesiller belirliyorlar. Aynen bizlerin "eski çağları" bir yerlere koymamız gibi gelecek nesiller de bizleri bir yerlere koyacaktır.

İçerisinde bulunduğumuz 2000'li yılların en önemli ve çağımızı domine edebilecek ve hatta adını bile belirleyebilecek önerme çağ adları listesine ismi dahil edilen bir çağ adı daha mevcut o da Robot Çağı.

BigDog
BigDog
Son yarım asırdır robot teknolojileri oldukça geliştirildi ve çeşitli robot örneklerini görme şansını buldu insanlık. Bunların en bilineni insansı robot Asimo. Ve daha bir çok çeşit kendisine has özelliği olan robotlar yapıldı, yapılıyor.

Onlardan birisi var ki ilk gördüğünüzde "video-montaj mı?" sorusunu sorduruyor. İşe bu robot BigDog. RoboDog olsaymış adı daha mı hoş olurmuş sanki? RoboCop'u anımsatıyor :)

Şekil ve işlevleri bakımından bir köpeğe çok benzediği için ismini köpekle ilişkilendirmişler.

BigDog
BigDog
Dört bacaklı bu robot ilk olarak 2005 yılında Boston Dynamics tarafından üretildi, o günden bu güne sürekli geliştiriliyor ve yenileniyor.

Yapım amacı ise bir köpeğe göre hiç de masum değil. DARPA (Amerikan Savunma Bakanlığı İleri Geliştirme Ajansı)'nın fonuyla geliştirilmekte. Sanırım anlaşıldı!
Bu da demek oluyor ki sahaya çıkmamış bir savaş makinesi aslında BigDog. Temel amaç ise askerlerin ve savaş araçlarının ulaşamadığı engebeli arazilere, ağır hava koşulları olan yerlere bu çok yetenekli robotu göndermek. Aşağıdaki fotoğraf BigDog'un kardeşi LS3'ün konsept çizimi robotun yapım amacını çok iyi açıklıyor.

LS3 konsept çizim
LS3 konsept çizim


BigDog robotunu özel kılan çok etken var bunlardan birisi "quadruped" yani dörtlü bacağı olması ve üzerindeki bilgisayarın her bir bacağını hidrolik silindirler vasıtasıyla ayrı ayrı çalıştırıp yönlendirebilmesi. Robot köpek bir kontrolör tarafından kumanda ediliyor.

Üzerinde 50 tane sensör bulunuyor başlıcaları,
  • Laser gyroscope; laser ile pozisyon ve yön belirleme 
  • Streovision; çoklu görünütü işleyebilme
  • İvme ölçer
  • Hız ölçer
  • Isı ölçer ve dahası
Ama en önemlisi videosunda da göreceğiniz her şartta dengede durabilmesini sağlayan sensörü. Biz de "hacıyatmaz" vardır ya işte bu robot da böylece devrilmemek için oldukça iyi pozisyon alabiliyor.

10 yıl sonra bu köpek belki de biyonik bir köpeğin -tam manasıyla bir savaş makinesinin- atası olacaktır. Kim bilir, teknoloji akıl almaz süratle gelişiyor. Biraz da ürkütücü bir şekilde gelişiyor; insansı robotlar, biyonik ve yapay organlar, droidler... Bunları yakın gelecekte görmemiz çok zor olmayacaktır.

İşte size bu çok yetenekli ve donanımlı köpeğin ilk halinden son gelişmiş haline kadar geçirdiği evreleri özetleyen bir video: O tekmeleri nasıl sönümlüyor ve dengede durabiliyor? Mühendislik harikası...

   

2 Yorum:

 
Aç-Kapat