0 Yorum

3B Yazıcıdan Oğluna Protez El Yaptı

Teknolojinin ulaştığı noktayı somut olarak gözlemlememizi sağlayan icatlardan birisi olan "3 boyutlu yazıcı teknolojisine" çok güzel bir örneğin haberini sunuyoruz bu yazımızda.

Paul McCharty oğlu için 3D yazıcıyı kullanarak protez bir el üretti. Paul parmakları olmadan dünyaya gelen oğlu Leon'un bu durumdan olumsuz etkilenmesini istemediği için yapay bir el üretme işine giriştiğini belirtiyor. İlk çözüm olarak oğluna protez almayı düşünen baba Paul, profesyonel protezlerin çok yüksek rakamlarla satışının yapıldığını görünce "neden daha ucuza yapılamasın ki" diyerek işe koyuluyor sonuç olarak da oğlu Leon'un görselde ve videoda da yer alan yapay elini üretiyor.

3B Yazıcı protez el 3d printer paul

Pahalı muadillerine göre baba Paul'un yaptığı bu ucuz protez el oldukça işlevsel parmak hareketleri profesyonel üretim protezler kadar başarılı. Babasının kendisine armağanından sonra Leon kendisini çok daha iyi hissettiğini belirtiyor öyle ki Leon kendisini süper kahraman olarak tanımlıyor. "Farklıyım ve de özelim" diyen Leon çok düşük maliyetli yapay eline çoktan alışmış durumda.

20-30 bin $ dolaylarındaki çok pahalı protezlere karşın baba Paul yalnızca 5-10$ maliyetle başarılı bir protez üretimi gerçekleştirmiş durumda. 3 boyutlu yazıcıların ne denli başarılı ürünler ortaya koyabileceğine oldukça güzel bir örnek Leon'un protez eli.

Bahsini yapmadan geçemeyeceğim bir nokta var ki o da profesyonel ürünlerin "ticari fırsatçılık" ile ne denli fahiş fiyatlara satıldığını Paul McCharty göstermiş oldu. 5-10 dolara üretilebilen bir protez her ne kadar kıstas aracı olamayacak olsa bile yine insan şunu soruyor "neden 30 bin dolar?" Yazının sonunda Paul'un bu girişiminin genele yayılmasını ve engeli olan kardeşlerimize de uygun fiyatlı protezler sunabilmesini diliyoruz. 

0 Yorum:

Yorum Gönder

 
Aç-Kapat