2 Yorum

Pardus 2013 Yayınlandı

TÜBİTAK'ın Geliştiridiği Debian Türevli Pardus 2013 Kurumsal Çıktı

Uzun süredir sessiz kalan Pardus projesi bugün itibariyle tekrardan hayat bulmuş oldu. Tübitak'ın geliştirmeye devam edeceğini bildirdiği Pardus Kurumsal 2013 sürümü bugün itibariyle yayınlanmış bulunuyor.

GNOME ve KDE masaüstleri ile gelen Pardus 2013 eski sistemden tamamen farklı bir yapıya büründü. Önceki paket sistemi olan PiSi yerine dünyada da en çok kullanılan .deb sistemine geçen Pardus artık çok daha işlevsel ve içerik zengini hale gelmiş bulunuyor.

Şu an bile 35-40 bin arasında program ve uyguluma kurulabilir halde Pardus depolarında kullanıcılarını beklemekte. Bu sayı yakın zamanda daha da artacaktır.

Çeşitli görselleri ve videoları da yayınlanan Pardus 2013'ün temel hedefi kamusal alanlarda daha yaygın bir Pardus kullanımı sağlamak ve Türk eğitim sistemini sil baştan dizayn edecek Fatih Projesinde lokomotif görevini üstlenmek olacaktır. Hali hazırda Pardus 2013 videolarında da slogan olarak "Pardus Fatih Projesinin Hizmetinde" söylemi kullanılmış.

Tekrardan hoş geldin Pardus. Yenilenerek, yeniden diyerek... Özgür dünyaya ve Linux gönüllerine keyifli kullanımlar.

İşte bir kaç görsel ve video:

Pardus 2013
Pardus 2013


Pardus 2013
Pardus 2013Pardus 2013'ü denemek isterseniz indirme linki, detaylı bilgi için link
Görsel ve videolar Tübitak Bilgem'e aittir ve Creative Commons Lisansı altında korunmaktadırlar.

Teknoloji Manya

2 Yorum:

 1. blogun anka ve pisi linuxa destek verdiğini sanıyoruz, yanılmıyoruz değil mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok doğru, iyi tespit... Bunu Özgürlükİçin forumunda da belirtmiştik.

   Ağırlıkla Linux kullananların bloguyuz zaten; öyle sanıyoruz blog istatistikleri öyle diyor :)

   Pardus-Anka ve PiSiLinux çalışmalarını da yakından takip etmekteyiz. Son kullacıya ulaşacak olgunlukta bir haber olduğunda bunu blogumuzdan duyuracağız.

   PiSi paket sistemini kulanacak SolusOS'u da beklemekteyiz. PiSi'nin destekçisiyiz kısacası. Ancak Tübitak-Bilgem çalışmasını da görmezden gelemeyiz.

   İlginiz için teşekkürler.

   Sil

 
Aç-Kapat